Su Kazachstano nepriklausomybės diena!

Kalafioras stengiasi rašyti apie juokingesnius dalykus, todėl apie nepriklausomybę pasiskaitysim kitur. 
Visiems žinomas filmukas – „Boratas. Kaip šaunusis Kazakhstano žurnalistas Amerikoje patirtį graibstė“ Gana abejingai stebėjęs filmo reklamą, pamatęs jį supratau, kad tai visiškai naujas šiuolaikinis jumoras! Gal nebeilgai gyvuosiantis, šiuolaikinių technologijų dėka (pavyzdžiui su Google Earth) jau galim pasižiūrėti kaip atrodo kažkieno kiemas beveik visame pasaulyje, bet gal tikinčių, kad interneto ribos baigiasi už Amerikos dar bus ilgai.  Nors, iš kitos pusės…  gana sėkmingai būtų galima  nufilmuoti ir lietuviškam kaime. Yra dar vietų…
Priminsiu: filme Kazachstano televizijos vadovybė žurnalistą Boratą siunčia į JAV, kur jis turi sukurti dokumentinį pasakojimą apie šią šalį. 
Apie herojų. Tai Kazachstano televizijos reporteris Boratas Sagdijevas. 
Zodiako ženklas – bulvė. (O jūs sakėt, kad zodiako ženklo – Kalafioro nėra!). 
Ypatingi požymiai – vešlūs ūsai ir antakiai labai oficialus, bet prastai nešiojamas kostiumas, ir firminis Borato maudymosi kostiumas! 
“Kazachstanas” iš tiesų filmuotas skurdžiame Rumunijos kaimeMes gi suprantam, kad Boratas sveikinasi ir dėkoja lenkiškai – “jak się masz” ir “dziękuje”. Ačiū dievui, kad ne lietuviškai… 
Boratas – seksomanas, bet žavus. Jis atseit – antisemitas. Bet kuris kitas aktorius taip juokaujantis apie žydus būtų apšauktas tikru antisemitu, bet pats Cohenas yra žydas! 
Štai ką mano apie aktorių ir filmą Lietuvos žydų šviesuolis Leonidas Donskis: 
http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/5- 5451 
Ir visas Borato žurnalistinis darbas baigiasi, kai, įsijungęs televizorių, herojus išvysta Pamelą Anderson. Dabar Boratas turi vienintelį tikslą – surasti šią žavingąją. 
Borato, kaip herojaus, viršūnė – epizodai nufilmuoti JAV įvairiose situacijose paslėptos kameros principu. Sako, kad juostoje „Boratas. Kaip šaunusis Kazakhstano žurnalistas Amerikoje patirtį graibstė“ tik vaidybiniai epizodai. Mano nuomone, filme yra likę daug (iš vienos pusės) nesuvaidintų. 
Beje Kalafioro Borato – MySpacinio draugo adresas (oficialusis): 
http://profile.myspace.com/borat_official 

Čia ilgas. Žiūrėkit kai turėsit laiko.

Aktorius Sacha Baronas Cohenas 
Sacha Baronas (Baruchas) Cohenas gimė 1971 m. spalio 13 d. Londone. Cohenas yra puikų išsilavinimą įgijęs ir iš geros šeimos kilęs Anglijos žydas. Jis baigė istoriją Kembridžo universitete, diplominio darbo temai pasirinko žydų indėlį į kovą už pilietines teises 7-ajame XX a. dešimtmetyje. Jau studijuojant Cohenas vaidino universiteto teatre. Baigęs studijas dirbo restorane, vėliau šlifavo komiko amatą kavinėse. 1994 m. jis sužinojo, kad „Channel 4“ rengia naujų pramoginių laidų vedėjų konkursą. Cohenas išsiuntė jiems kasetę su filmu, kuriame jis vaidino Kristo – reporterį iš Albanijos. Jis buvo pakviestas į programą „The Eleven O’Clock Show“, ji turėjo tapti „jaunimo balsu“. Po metų Cohenas jau turėjo savo laidą „Da Ali G Show“. 
„Da Ali G Show“ receptas paprastas: apsimetantis repuojančiu gangsteriu tipelis klausinėja į studiją pakviestus svečius. Tai dažniausiai šio pasaulio galingieji, įtakingi žmonės – tie, kurie įsitikinę, kad pasaulis priklauso jiems. Laidos šeimininkas daro visiško neišmanėlio įspūdį, kiekvienas klausimas išduoda jo tamsumą ir takto stoką. Taip jam dažniausiai pavyksta užmigdyti svečių budrumą. Jie nusileidžia iki laidos vedėjo lygio, naiviai manydami, kad taip labiau atitiks žiūrovų, pirmiausia jaunimo, lūkesčius. Ali G apsimeta, kad nemato, kai svečiai ima netekti kantrybės. Pastarieji, užhipnotizuoti televizijos kamerų ir jupiterių šviesos, nenori pasirodyti nemandagūs ir pasiekia kantrybės aukštumas. 
Sėkmė kainuoja – po kelerių metų Cohenas turėjo perkelti savo šou į Ameriką, nes Anglijoje jis tapo toks populiarus, kad niekas nebenorėjo ateiti į jo laidą. Visi žinojo, kad tai satyra, ir vengė tapti pašaipų objektu. Tačiau Ali G greitai apsiprato ir už vandenyno: 2003 m. jis debiutavo HBO televizijoje ir iškart užkariavo žiūrovų širdis. 
Tokiu pat keliu ėjo ir eina ir mums gerai žinomi – A. Šapranausko „Dj. Momo“ ir A. Ramanausko „Le Bronius“. Kai kada gana sėkmingai. Tokiuose šou pakviestiesiems ypatingai sunku išlaviruoti taip, kad nepavirstum kvailiu ir pajuokos objektu. Negali būti nei ypatingai rimtu, nes tai ne laidos stilius, o ir žiūrovams būtų neįdomu. Ir negali pasidaryti juokingesniu, tuo pačiu ir kvailesniu negu aktorius apsimetantis kvaileliu. 

Boratas ir Kazachtanas 
Iki šiol didžiausias komiko sukeltas diplomatinis skandalas – tiesioginė „MTV Europe Music Awards“ teikimo transliacija iš Lisabonos. Vakaro vedantysis Boratas pristatė savo tariamus tėvynainius kaip girtuoklius, rasistus ir seksistus, laukinius, kurie dėl pramogos šaudo šunis, o vyną gamina iš fermentuoto arklių šlapimo.

***

Čia suprantantiems anglų kalbą 🙂

Kazachijos užsienio reikalų ministerija notoje pagrasino komiką paduoti į teismą. Atsakymo nereikėjo ilgai laukti. Specialiai ta proga sukurtame filmuotame siužete Boratas patikino, kad nepalaiko jokių ryšių su S.B.Cohenu, ir pritarė, kad “tą žydą reikia paduoti į teismą“. Visiškai rimtai jis pripažino, kad “nuo 2003 m. Kazachstanas yra toks pat civilizuotas kaip ir kiekviena kita pasaulio šalis. Moterys čia gali keliauti autobuso viduje, homoseksualai jau nebeprivalo dėvėti žydrų kepurių, o mergaičių, kurias jau galima liesti, amžius padidintas iki aštuonerių! 


Matydamas, kad įvykių kontrolė slysta iš rankų, britų ambasadorius Kazachstane užtikrino, kad „Cohenas nenori parodyti Kazachstano blogai, bet rodo vis dar gyvus britų visuomenės prietarus“. Tačiau Kazachstano prezidento Nursultano Nazarbajevo duktė Dariga pirmoji suprato, kad neadekvati reakcija į Boratą gali labiau pakenkti jos šaliai nei pats Boratas. Užuot padavę Boratą į teismą, kazachai nusprendė pasinaudoti reklama. „The New York Times“ straipsnyje „XXI amžiaus Kazachstanas“ autoriai įrodinėjo, kad jų šalyje negaudomi romai ir negeriamas arklio šlapimas, demokratija, edukacija ir moterų teisės yra aukšto lygio. Turistinėje šalies reklamoje BBC kanale Kazachstanas maloniai pakvietė aktorių apsilankyti savo šalyje. Jau ne kartą įvairioje spaudoje rašyta, kad už padidėjusį turistų srautą (ypač iš Amerikos) į Kazachstaną kazachai turėtų būti dėkingi Boratui. Yra net tikri skaičiai, statistika tą aiškiai parodanti. 
Vis dėlto filmo „Boratas. Kaip šaunusis Kazachstano žurnalistas Amerikoj patirtį graibstė“ tikrasis herojus yra ne kazachų, bet Amerikos liaudis. Ji ne tokia išsilavinusi, civilizuota ir tikrai ne tokia tolerantiška, kaip save įsivaizduoja. Boratas keliauja po JAV. Kelyje jis sutinka daug įdomių žmonių, kalbasi su jais, kvailina juos. Jo ginklas yra absurdas, beje, būdingas britų komedijai jau ne pirmą dešimtmetį. O filme skamba mūsų visų rytų europiečių, širdžiai tokia miela Gorano Bregovičiaus muzika. 
Tad Boratas yra visai ne kazachas, o kažkoks keistas lipdinys-kratinys. Ir veikiausiai – simbolinis, o ne atsitiktinis. Negi Kembridžo universiteto istorijos absolventas Sacha Baronas Cohenas nebūtų pažįstamas su Kazachstano geografine padėtimi, šalies istorija, demografija ir gyventojų etniniu tipu? 
“Kazachstaną pasirinkome todėl, kad apie šią valstybę niekas nieko nebuvo girdėjęs, – teigia naujausiame interviu, kuriuos dalija labai retai, aktorius S.B.Cohenas. – Juostoje juokiamasi ne iš Kazachstano – juokiamasi iš tų, kurie mano, kad toks Kazachstanas, kokį aš vaizduoju, egzistuoja.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s