Pagaliau penktadienis!

Pagaliau penktadienis!

Ir kodėl senovėje žmonės sakydavo: „susiraukęs lyg pėtnyčia“?
Gal kad pavargę per savaitę būdavo, arba, kad sunku būdavo paskutinę dieną prieš šventes…
O gal dar dėl ko nors..

Draugai pridėjo:  Tarp visų privalomų pasninkų ir susilaikymų Katalikų Bažnyčios Kanonų Teisėje liko tik Pelenų trečiadienio ir Didžiojo penktadienio pasninkas bei susilaikymas nuo mėsos ar kitokio maisto per visus metus kiekvieną penktadienį (plg. kan. 1251),http://www.vydija.lt/kalendorius/kilnojamos/pasnin- kas_gavenia.htm
– tai pakankama priežąstis susiraukti.

 
Terminą „penktadienis“, pakeitusį pėtnyčią, sukūrė kalbininkas Jonas Jablonskis.
Islamo šalyse penktadienis yra šventoji diena.
Judaizme (žydų tikėjime) sabata (šventa diena) prasideda nuo penktadienio saulėlydžio ir tęsiasi iki saulėlydžio šeštadienį.

penktadienis1

„Džinsų diena“ (dar žinomas kaip kasdienis penktadienis (angl. Casual Friday), arba tiesiog paprastoji diena (angl. Casual day)) – savaitės diena (paprastai penktadienis), kurios metu biurų tarnautojai leidžia sau truputį atsikvėpti nuo formalaus apsirengimo kodo suvaržymų. Paprastomis darbo dienomis vilkimi marškiniai, kostiumai, kaklaraiščiai ir prie jų derantys batai, „džinsų penktadienį“ keičiami į kasdienius drabužius.„Džinsų penktadienis“ – iš Šiaurės Amerikos (Kanados bei JAV) verslo atėjusi tradicija. Šią dieną nevilkėti kostiumų leidžiama ir vadovaujamus postus užimantiems darbuotojams.
Iš Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. vasario 21 d. nutarimu Nr. 197 patvirtintų Pavyzdinių valstybės institucijų ir įstaigų vidaus tvarkos taisyklių:
19. Valstybės tarnautojai ir darbuotojai, tiesiogiai neaptarnaujantys piliečių ir kitų asmenų, nedalyvaujantys posėdžiuose, komisijų ar kitoje veikloje, susijusioje su atstovavimu įstaigai ar institucijai arba jos reprezentavimu, vieną darbo dieną per savaitę gali dėvėti laisvalaikio stiliaus drabužius.

penktadienis2

Kodėl 13 diena, kai penktadienis nelaiminga labiau?
Šitokiam požiūriui didelę įtaką turėjo krikščionybė. Juk Kristus turėjo 12 apaštalų, ir susėdo jie visi trylika, vieną penktadienį, tryliktą dieną vakarieniauti…
Penktadienis trylikta yra laikoma nelaiminga daugelyje pasaulio šalių: Anglijoje, Prancūzijoje, Portugalijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Olandijoje, Belgijoje, Airijoje, lenkijoje, Islandijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Vengrijoje ir Filipinuose. „Bailiausi“ turbūt amerikiečiai: pagal „Streso valdymo centro ir fobijų instituto“ duomenis, 17 iš 20 milijonų amerikiečių paniškai bijo šios kalendoriaus kombinacijos ir netgi negali dirbti įprastų darbų.
Yra netgi speciali baimės forma, susijusi su penktadieniu trylika. Ji vadinama paraskavedekatriaphobia . Tai graikiškas žodžių penktadienis, trylika ir baimė dūrinys.
Dar vienas keistas faktas – yra šiek tiek didesnė tikimybė, kad 13 diena bus penktadienis nei kad kuri kita savaitės diena. Vidutiniškai penktadienio tryliktos sulaukiame kas 212 dienų.
O, už dvidešimties metų 2029 04 13 prie žemės priartės 270m skersmens asteroidas 99942 Apophis. Yra tikimybė, jog su ja susidurs…

O Robinzonas Kruzas irgi turėjo Penktadienį. Kiekvieną savaitės dieną…
penktadienis3

Man pėtnyčia, penktadienis – pati šauniausia savaitės diena. Ir ne tik dėl to, kad į darbą galima eiti su džinsais. Dėl to, kad rytoj – šeštadienis, sekmadienis – dienos kurias galima susiplanuoti taip kaip nori! Arba ilsėtis, tinginiauti, arba dirbti tai ką mėgsti ir nori, arba daryti tai ką reikia, bet ne darbe. Dienos kada esi laisvas… bent jau laisvesnis.
Gerai kai darbas yra ir mėgstamas ir su noru eini į darbą ir su noru grįžti namo.
Bet ta kasdienybė vis tiek daugumai mūsų nusibosta.
Penktadienis paslaptinga diena, laikas kai turi dar daug laiko viskam…
Aš irgi mėgstu penktadienį.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s